Dantų ir dantenų priežiūra gali atrodyti kaip įprasta dienos dalis, tačiau tai yra bendros sveikatos pagrindas. Burnos higiena – tai ne tik spindinti šypsena, bet ir burnos sveikata bei ligų, galinčių paveikti visą organizmą, prevencija.
Tikriausiai girdėjote, kad svarbiausia yra valyti dantis du kartus per dieną, tačiau burnos ertmės priežiūra yra ne tik tai. Svarbi kiekviena detalė – nuo dantų siūlo iki tinkamos dantų pastos pasirinkimo. Apsilankykite čia ir sužinokite geriausius burnos higienos būdus ir patarimus, kaip palaikyti aukščiausio lygio burnos higieną.
Burnos higienos svarba
Burnos higiena – tai ne tik puiki šypsena; tai langas į jūsų bendrą savijautą. Burna yra vartai, pro kuriuos bakterijos patenka į organizmą, o tinkamai ja nesirūpinant gali kilti infekcijų, galinčių paveikti svarbiausius organus. Ryšys tarp burnos sveikatos ir sisteminių ligų yra gerai dokumentuotas, pavyzdžiui, periodonto (dantenų) ligos yra susijusios su širdies ligomis, diabetu ir kvėpavimo takų ligomis.
Burnos ertmės sveikata nėra vienadienis darbas – tai įsipareigojimas visam gyvenimui. Štai kodėl tai labai svarbu:
- Dažniausia pasaulyje paplitusi liga yra dantų ėduonis. Reguliarus dantų valymas šepetėliu ir tarpdančių siūlu padeda apsaugoti jūsų krūminius baltus dantis nuo ėduonies.
- Apsaugo nuo periodonto ligų: Dantenų ligos, pradedant gingivitu ir baigiant sunkesniu periodontitu, gali sukelti dantų netekimą ir kitas rimtas sveikatos komplikacijas.
- Apsaugo nuo blogo burnos kvapo: Halitozė arba lėtinis blogas burnos kvapas gali būti gėdingas. Jis dažnai atsiranda dėl maisto dalelių likučių ir gali būti kitų burnos sveikatos problemų požymis.
Dantų valymas du kartus per dieną fluoro turinčia dantų pasta yra pirmoji apsauga nuo burnos sveikatos problemų. Svarbu ne tik valyti dantis, bet ir tai, kaip tai darote. Norint pašalinti apnašas ir išvengti dantų akmenų susidarymo, labai svarbu naudoti tinkamą techniką.
Nenuvertinkite ir dantų siūlo galios. Jis pašalina maisto daleles ir apnašas iš tarpdančių, kurių nepasiekia dantų šepetėlis. Dantų siūlas kartu su dantų šepetėliu turėtų būti neatsiejama jūsų kasdienės rutinos dalis.
Tinkamų burnos priežiūros priemonių pasirinkimas yra toks pat svarbus, kaip ir pati rutina. Rinkitės dantų pastą ir burnos skalavimo skystį, kuriuos patvirtino ADA. Jie yra griežtai išbandyti dėl saugumo ir veiksmingumo. Be to, apsvarstykite galimybę keisti dantų šepetėlį kas tris-keturis mėnesius arba greičiau, jei šereliai nusitrynę, kad užtikrintumėte, jog visada veiksmingai valysite dantis.
Nepamirškite, kad būtina reguliariai tikrintis dantis. Jūsų odontologas gali anksti pastebėti galimas problemas ir profesionaliai išvalyti dantis, o tai labai svarbu norint išsaugoti burnos sveikatą. Jis taip pat gali pasiūlyti individualių patarimų ir procedūrų, kad jūsų dantys ir dantenos būtų geriausios būklės.
Tinkamos burnos higienos valymo būdai
Dantų valymo šepetėliu meno įvaldymas yra kertinis burnos higienos palaikymo akmuo. Tinkama technika užtikrina, kad veiksmingai pašalinsite apnašas ir maisto daleles, kurios yra dantų ėduonies ir dantenų ligų kaltininkės. Turite naudoti dantų šepetėlį su minkštais šereliais ir dantų pastą su fluoru, patvirtintą Amerikos odontologų asociacijos. Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, dantis valykite bent dvi minutes du kartus per dieną.
Iš pradžių šepetėlį pasukite 45 laipsnių kampu į dantenas. Švelniais sukamaisiais judesiais valykite išorinius dantų paviršius. Tokiu kampu šereliai pasiekia dantenas iškart po dantenų linija, todėl išstumia paslėptas apnašas ir nepažeidžia dantenų. Labai svarbu, kad šereliai būtų pakankamai prispausti prie dantenų ir nesukeltų jokio diskomforto.
Tada išvalykite vidinius dantų paviršius, kur dažniausiai kaupiasi apnašos. Pakreipkite šepetėlį vertikaliai ir braukite aukštyn-žemyn, ypač priekinius dantis. Nepamirškite paskutinių krūminių dantų užpakalinių paviršių – įprastai valant dantis šepetėliu jų nepastebite.
Valant kramtomuosius paviršius svarbu patekti į plyšius. Būtent čia dažniausiai įstrigsta maisto dalelės. Trumpais judesiais pirmyn ir atgal išstumkite įstrigusius likučius. Atminkite, kad šiose vietose gali atsirasti ertmių, todėl čia skirkite ypatingą dėmesį.
Kad pasiektumėte optimalių rezultatų, valykite liežuvį, kad pašalintumėte bakterijas ir atgaivintumėte burnos kvapą. Liežuvyje yra bakterijų, galinčių sukelti dantų ėduonį ir blogą burnos kvapą, todėl liežuvį valyti taip pat svarbu, kaip ir dantis.
Dantų šepetėlį keiskite kas tris-keturis mėnesius arba anksčiau, jei šereliai nusitrynę. Nusidėvėjęs dantų šepetėlis blogai valo dantis. Nepamirškite valyti dantų iškart po rūgštaus maisto ar gėrimų vartojimo, kad išvengtumėte emalio erozijos. Tačiau prieš valydami dantis palaukite bent 30 minučių, kad nepažeistumėte suminkštėjusio emalio.
Reguliariai taikydami šiuos burnos higienos būdus, užtikrinsite, kad jūsų šypsena išliktų spindinti, o burna – sveika. Jūsų kruopštumas laikantis tinkamos dantų valymo tvarkos atsipirks švaresne burna ir mažesniu skaičiumi apsilankymų pas odontologą dėl problemų, kurių galima išvengti.
Geriausia dantų pasta jūsų dantims
Norint palaikyti optimalią burnos sveikatą, labai svarbu pasirinkti tinkamą dantų pastą. Parduotuvių lentynose yra begalė įvairiausių variantų, todėl būtina žinoti, į ką atkreipti dėmesį, kad būtų patenkinti konkretūs jūsų dantų poreikiai.
Pirma, fluoridas yra pagrindinė sudedamoji dalis, kuri turėtų būti jūsų sąrašo viršuje. Jis padeda stiprinti dantų emalį ir kovoti su ėduonimi. Įsitikinkite, kad dantų pasta turi Amerikos odontologų asociacijos (ADA) pripažinimo antspaudą, kuris rodo, kad ji buvo kruopščiai išbandyta dėl saugumo ir veiksmingumo.
Svarbu atsižvelgti ir į jautrumą. Jei šaltas ar karštas maistas verčia jus rausti, geriausia rinktis jautriems dantims skirtą dantų pastą. Tokių dantų pastų sudėtyje yra kalio nitrato arba stroncio chlorido, kurie padeda blokuoti skausmo signalų perdavimą iš danties paviršiaus į nervą.
Tiems, kurie siekia ryškesnės šypsenos, gali būti naudingos balinamosios dantų pastos. Jų sudėtyje yra švelnių abrazyvų arba cheminių medžiagų, kurios poliruoja dantis ir veiksmingai šalina paviršines dėmes. Tačiau jei jūsų tikslas yra pašalinti gilesnes, įsisenėjusias dėmes, patartina pasikonsultuoti su odontologu.
Pateikiame trumpą santrauką, ką siūlo skirtingų tipų dantų pastos:
- Dantų pasta su fluoru: apsaugo nuo ėduonies; stiprina emalį.
- Jautrumo dantų pasta: Sumažina dantų jautrumą; malšina skausmą.
- Balinamoji dantų pasta: Pašalina paviršines dėmes; skatina ryškesnę šypseną.
- Dantų pasta Tartar Control: padeda išvengti dantų akmenų susidarymo; palaiko dantenų sveikatą.
Atminkite, kad per daug gero dalyko gali būti žalinga. Per dažnai naudojant dantų pastą su abrazyviniais ingredientais, tokiais kaip medžio anglis ar geriamoji soda, gali nusidėvėti emalis, todėl geriausia juos naudoti saikingai arba prižiūrint odontologui.
Vaikams rekomenduojama naudoti žirnio dydžio vaikišką dantų pastą su fluoru, nes jie linkę ryti dantų pastą, o per didelis fluoro kiekis gali būti kenksmingas. Visada prižiūrėkite vaikus, kol jie išmoks veiksmingai išspjauti dantų pastą.
Be tinkamos dantų pastos, nepamirškite, kad ne mažiau svarbi ir dantų valymo technika bei nuoseklumas. Idealios dantų pastos ir tinkamų dantų valymo įpročių derinimas pagerins jūsų burnos priežiūros rutiną ir užtikrins geriausią dantų apsaugą. Nepamirškite keisti dantų šepetėlį kas tris-keturis mėnesius arba anksčiau, jei šereliai nusitrynę, kad valymo procedūros būtų veiksmingos.
Daugiau patarimų https://siloklinika.lt/