Kaip vyksta psichoterapijos sesijos? Kaip jai pasiruoši?

Nors terapija mūsų visuomenėje tampa vis dažnesniu įrankiu gerinti savo psichologinę sveikatą, neretai klientai pasidalina, jog iš pradžių šis procesas juos baugino. Pirmiausia todėl, kad nežinojo, ko tikėtis sesijų metu, ir manė, kad atskleisdami savo jausmus taps pažeidžiami. Tačiau norisi pasakyti kiekvienam, jog terapija – tai saugi erdvė, kurioje galite tyrinėti savo mintis, jausmus ir išgyvenimus su specialistu, kuris padeda geriau suprasti savo jausmų ir elgesio priežastis.

Kaip vyksta terapijos sesijos?
Pirmieji susitikimai skirti aptarti jūsų gyvenimo kontekstą – šeimą, darbą, santykius, kodėl būtent dabar jūs kreipėtės į specialistą, ko tikitės iš konsultacijų ar psichoterapijos. Šis pokalbis padeda specialistui suprasti jūsų situaciją.
Pirmųjų susitikimų metu dažnai formuojamas terapinis santykis, kuris yra esminis siekiant ilgalaikio progreso. Kartu su terapeutu numatomas tikslas, kurio kartu siekiate.
Beje, prieš pasirenkant partnerį šioje kelionėje, verta atkreipti dėmesį, kokią metodiką taiko specialistas. Nors jų yra ne viena dešimtis, dažniausiai taikomos šios: psichoanalitinė, kognityvinė, bihevioristinė ir humanistinė.

Kaip pasiruošti susitikimui?
Nors nėra griežtų taisyklių, kaip pasiruošti terapijai, kai kurie dalykai gali padėti jaustis patogiau. Pirma, pagalvokite apie temas ar klausimus, kuriuos norėtumėte aptarti. Tai gali būti vaikystės išgyvenimai ar visai neseni įvykiai ar išgyvenimai, emociniai potyriai ar pasikartojantys jausmai. Antra, pasistenkite būti atviri – tai padės jums gauti maksimalią naudą iš terapijos. Na, o galiausiai priminkite sau, kad visa tai darote dėl geresnės savijautos dabar ir rytoj, o specialistas yra ne tam, kad jus teistų, o drauge su jumis siekia numatytų terapijos tikslų.

Ko galite tikėtis iš terapijos?
Terapija yra procesas, kuris gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų, priklausomai nuo jūsų poreikių. Terapijos metu gausite emocinę paramą, lavinsite savistabą ir savimonę, geriau suprasite savo jausmus ir emocijas. Svarbu suprasti, kad terapijos kelias nėra it tiesė – ji veikiau kaip kreivė, tad kartais patirsite palengvėjimą, o kartais emocijos gali įsiūbuoti ilgai slėptus jausmus, tačiau nepamirškite, jog visa tai leidžia geriau pažinti save, suprasti savo poelgius bei atpažinti tikruosius poreikius.

Jeigu jaučiatės, kad terapija Jums tinkama – kreipkitė – Akvilė Skridalaitė – profesionalus psichologas Vilniuje.