Širdies ligos tebėra pagrindinė mirtingumo priežastis visame pasaulyje, todėl nuolat atliekami prevencijos strategijų tyrimai. Vienas iš perspektyviausių metodų yra mikroelementų, ypač vitaminų ir antioksidantų, vaidmuo palaikant širdies ir kraujagyslių sveikatą. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip šios būtinos medžiagos padeda išvengti širdies ir kraujagyslių ligų arba sušvelninti jų vystymąsi, daugiausia dėmesio skiriant moksliškai pagrįstai jų naudai ir veikimo mechanizmams širdies apsaugai. Patarsime kuo skiriasi vitaminai širdžiai.
Širdies ligų ir mikroelementų supratimas
Širdies ir kraujagyslių ligos apima įvairias širdies ir kraujagyslių ligas, įskaitant vainikinių arterijų ligą, širdies priepuolį ir insultą. Šias ligas dažnai sukelia aterosklerozė, kai arterijose kaupiasi apnašos, mažinančios kraujo tekėjimą ir didinančios krešulių susidarymo riziką. Mikroelementai, įskaitant tam tikrus vitaminus ir antioksidantus, atlieka lemiamą vaidmenį užkertant kelią molekuliniams ir fiziologiniams pokyčiams, kurie skatina širdies ligų vystymąsi.
Svarbiausi vitaminai širdžiai ir antioksidantai
Vitaminas D
Vitaminas D labai svarbus sveikam kraujospūdžiui ir endotelio funkcijai palaikyti. Mažas vitamino D kiekis siejamas su padidėjusia hipertenzijos ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Vitaminas D daro įtaką genų, reguliuojančių kraujagyslių lygiųjų raumenų ir endotelio funkciją, raiškai, todėl jis labai svarbus širdies sveikatai.
B komplekso vitaminai
B grupės vitaminai, ypač folio rūgštis (B9), vitaminas B6 ir vitaminas B12, yra labai svarbūs kontroliuojant homocisteino – aminorūgšties, kurios didelė koncentracija gali lemti širdies ligų vystymąsi, – kiekį. Šie vitaminai padeda homocisteiną paversti kitomis nekenksmingomis medžiagomis, taip sumažindami jo potencialą pažeisti kraujagysles ir prisidėti prie apnašų susidarymo.
Vitaminas C
Būdamas stiprus antioksidantas, vitaminas C padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų daromos žalos, kuri gali prisidėti prie oksidacinio streso, labiausiai skatinančio aterosklerozę. Vitaminas C taip pat padeda gaminti kolageną, kuris yra būtinas arterijų atstatymui ir priežiūrai, ir gerina geležies pasisavinimą, todėl mažėja anemiškų širdies komplikacijų rizika.
Vitaminas E
Vitaminas E yra dar vienas galingas antioksidantas, apsaugantis organizmo audinius nuo laisvųjų radikalų. Jis ypač svarbus lipidų, kurie yra jautrūs oksidacijai, apsaugai. Oksiduotas MTL cholesterolis yra pagrindinis aterosklerozės vystymosi veiksnys, o vitaminas E padeda užkirsti kelią oksidacijos procesui, taip apsaugodamas širdį.
Magnis
Įrodyta, kad magnis gerina širdies ir kraujagyslių sveikatą, nes plečia kraujagysles ir mažina kraujospūdį. Jis taip pat padeda reguliuoti širdies ritmą ir dalyvauja lipidų apykaitoje, mažindamas aterosklerozės riziką.
Omega-3 riebalų rūgštys
Nors techniškai tai nėra vitaminas ar tradicinis antioksidantas, omega-3 riebalų rūgštys atlieka labai svarbų vaidmenį širdies ir kraujagyslių sveikatai. Šie nepakeičiamieji riebalai mažina uždegimą, trigliceridų kiekį ir gali padėti sumažinti aritmijos (nenormalaus širdies ritmo), galinčios sukelti staigią mirtį, riziką.
Antioksidantai ir jų poveikis širdies sveikatai
Antioksidantai atlieka svarbų vaidmenį kovojant su oksidaciniu stresu, kuriam būdinga antioksidantų ir laisvųjų radikalų pusiausvyros sutrikimas organizme. Oksidacinis stresas gali pažeisti ląsteles, baltymus ir DNR, prisidėti prie senėjimo proceso ir daugelio ligų, įskaitant širdies ligas, vystymosi. Antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus, taip apsaugodami širdį ir kraujagysles nuo pažeidimų.
Mikroelementų įtraukimas į mitybą
Norint pasinaudoti šių mikroelementų nauda širdies ir kraujagyslių sistemai, labai svarbu maitintis vaisiais, daržovėmis, neskaldytais grūdais ir sveikaisiais riebalais. Uogos, citrusiniai vaisiai, riešutai, žalios lapinės daržovės ir riebi žuvis yra puikūs šių širdžiai naudingų maistinių medžiagų šaltiniai. Tačiau asmenims, kurie negali patenkinti savo mitybos poreikių vien tik mityba, gali būti naudingi maisto papildai.
Tinkamų papildų pasirinkimas
Rinkdamiesi maisto papildus širdies sveikatai, ieškokite produktų, kuriuose būtų subalansuotas šių pagrindinių maistinių medžiagų kiekis. Taip pat svarbu rinktis papildus, kuriuose nėra per daug užpildų, dirbtinių dažiklių ir konservantų. Prieš pradedant vartoti bet kokius naujus maisto papildus, patartina pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad būtų užtikrinta, jog jie papildys esamą gydymą ar būklę.
Išvada ir apibendrinimas
Mikroelementai, įskaitant vitaminus ir antioksidantus, atlieka svarbų vaidmenį palaikant širdies ir kraujagyslių sveikatą ir užkertant kelią širdies ligoms. Suprasdami šių maistinių medžiagų vaidmenį ir įtraukdami jas į sveiką gyvenimo būdą, žmonės gali gerokai sumažinti riziką susirgti su širdimi susijusiomis ligomis. Aktyvus požiūris į širdies sveikatą, pabrėžiant mikroelementų svarbą, yra veiksminga ilgalaikės širdies ir kraujagyslių gerovės strategija.Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt