Norėdami veiksmingai planuoti savo karjeros tikslus, pirmiausia įvertinkite savo dabartinę padėtį. Apmąstykite savo įgūdžius, patirtį ir interesus. Tada nusistatykite ilgalaikę viziją, kuri jus jaudina ir atitinka jūsų vertybes. Nustatykite SMART tikslus– kad jie būtų konkretūs, išmatuojami, pasiekiami, svarbūs ir apibrėžti laike. Suskirstykite šiuos tikslus į įgyvendinamus veiksmus ir nustatykite jų prioritetus, kad išlaikytumėte dėmesį. Reguliariai stebėkite savo pažangą ir prireikus koreguokite planus, o pakeliui džiaukitės mažomis pergalėmis. Laikydamiesi šių struktūrizuotų žingsnių rasite aiškumą ir kryptį savo karjeros kelyje, o savo tobulėjimui galėsite ištirti daug daugiau.
Įvertinkite savo dabartinę padėtį
Kai galvojate apie savo karjeros kelią, būtina šiek tiek laiko skirti dabartinei situacijai įvertinti. Pradėkite nuo savo įgūdžių, patirties ir pasiekimų apmąstymo. Kokios yra jūsų stipriosios pusės? Kokias sritis reikia tobulinti? Šis savęs vertinimas padės jums nustatyti savo profesinę padėtį.
Tada apsvarstykite savo darbo aplinką. Ar esate patenkintas dabartiniu darbu, ar nesijaučiate niekieno neverčiamas? Analizuodami savo darbo vietos dinamiką, įmonės kultūrą ir santykius su kolegomis galite gauti svarbių įžvalgų. Taip pat atkreipkite dėmesį į savo pomėgius ir aistras. Ar jus vis dar domina jūsų sritis, ar jūsų interesai pasikeitė?
Taip pat pagalvokite apie savo profesinį tinklą. Su kuo bendraujate ir kaip jie gali padėti jums augti? Bendradarbiavimas su mentoriais ar pramonės kolegomis gali suteikti vertingų perspektyvų ir galimybių.
Apibrėžkite savo ilgalaikę viziją
Įvertinus dabartinę situaciją, metas įsivaizduoti, kur norėtumėte, kad jūsų karjera vyktų ateityje. Labai svarbu apibrėžti ilgalaikę viziją; ji yra jūsų kelrodė žvaigždė, padedanti orientuotis sudėtingame karjeros kelyje. Pradėkite nuo savo aistrų, stiprybių ir vertybių apmąstymo. Kas jus jaudina? Ko norite pasiekti savo profesiniame gyvenime?
Tada apsvarstykite, kokį poveikį norite daryti. Ar svajojate vadovauti komandai, pradėti savo verslą ar tobulėti tam tikroje srityje? Idealaus scenarijaus vizualizavimas gali padėti išsikristalizuoti jūsų ambicijas. Užsirašykite savo mintis, kurdami ryškų savo ateities paveikslą.
Be to, pagalvokite apie įgūdžius ir patirtį, kurių prireiks šiai vizijai pasiekti. Toks numatymas ne tik motyvuos jus, bet ir suteiks aiškumo, kokių veiksmų imsitės. Atminkite, kad ilgalaikė vizija nebūtinai turi būti iškalta akmenyje; ji gali keistis jums augant. Būkite lankstūs ir leiskite savo siekiams prisitaikyti prie naujų galimybių. Apibrėždami savo ilgalaikę viziją, sukursite planą, vedantį jus į pasitenkinimą teikiančią karjerą.
Nustatykite SMART tikslus
Norint ilgalaikę viziją paversti įgyvendinamais veiksmais, labai svarbu nustatyti SMART tikslus. SMART reiškia ” konkretus, išmatuojamas, pasiekiamas, aktualus ir apibrėžtas laike” (angl. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, and Time-bound). Kiekviena sudedamoji dalis padeda užtikrinti, kad jūsų tikslai būtų aiškiai apibrėžti ir pasiekiami.
Pirma, konkrečiai įvardykite, ką norite pasiekti. Užuot sakę „Noriu patobulinti savo įgūdžius”, nurodykite, kokius įgūdžius norite išsiugdyti, pavyzdžiui, „Noriu išmokti pažangių „Excel” funkcijų”. Toliau savo tikslus paverskite išmatuojamais. Nustatykite kriterijus, pagal kuriuos galėsite stebėti savo pažangą, pavyzdžiui, baigti kursą ar išlaikyti egzaminą.
Jūsų tikslai taip pat turėtų būti pasiekiami. Įvertinkite savo dabartinę situaciją ir išteklius, kad įsitikintumėte, ar jūsų tikslai nėra pernelyg ambicingi. Apsvarstykite, ar jie susiję su jūsų karjeros siekiais, ir įsitikinkite, kad jie atitinka jūsų ilgalaikę viziją. Galiausiai nustatykite terminą. Galutinio termino nustatymas sukuria skubos jausmą ir padeda išlikti susikaupusiems. Pavyzdžiui, užsibrėžkite tikslą pasiekti per šešis mėnesius.
Suskirstykite tikslus į veiksmus
Išskaidę savo tikslus į įgyvendinamus veiksmus, abstrakčius siekius paverskite konkrečiomis užduotimis, kurias galite atlikti kasdien. Pradėkite nuo SMART tikslų ir nustatykite konkrečius veiksmus, kurių reikia kiekvienam tikslui pasiekti. Pavyzdžiui, jei jūsų tikslas yra gauti naują darbą, išvardykite tokias užduotis, kaip atnaujinti gyvenimo aprašymą, užmegzti ryšius „LinkedIn” tinkle ir kiekvieną savaitę teikti paraiškas penkioms darbo vietoms.
Tada suskirstykite šias užduotis pagal terminus ir svarbą. Tai padės jums sutelkti dėmesį į tai, į ką reikia atkreipti dėmesį nedelsiant. Gali būti naudinga susikurti grafiką, kuriame užduotys būtų suskirstytos į savaitės ar net dienos tikslus. Tai padės išlaikyti atskaitomybę ir motyvaciją.
Nepamirškite į savo planą įtraukti lankstumo. Gyvenimas gali mesti netikėtų iššūkių, todėl būkite pasirengę prireikus koreguoti savo veiksmus. Švęskite nedideles pergales pakeliui; pažangos pripažinimas skatina motyvaciją ir palaiko jūsų įsitraukimą.
Galiausiai reguliariai peržiūrėkite savo veiksmus. Taip užtikrinsite, kad einate teisingu keliu, ir galėsite atlikti reikiamus pakeitimus. Išskaidę savo tikslus, pamatysite, kad tai, kas anksčiau atrodė neįveikiama, dabar yra lengviau įveikiama, todėl jūsų kelias į sėkmę taps aiškesnis ir lengviau pasiekiamas.
Stebėkite ir koreguokite savo pažangą
Įgyvendinant veiksmus, svarbu reguliariai stebėti savo pažangą ir prireikus ją koreguoti. Šis nuolatinis vertinimas padės jums siekti karjeros tikslų ir nustatyti visas kliūtis, su kuriomis galite susidurti. Kiekvieną savaitę ar mėnesį skirkite laiko apžvelgti, ką pasiekėte. Paklauskite savęs, kas pavyko, kas ne ir kodėl.
Veskite dienoraštį arba naudokitės skaitmenine priemone, kad galėtumėte stebėti savo pasiekimus ir nesėkmes. Tai suteiks jums vertingų įžvalgų apie jūsų kelionę. Jei pastebėsite, kad nuolat susiduriate su tam tikro veiksmo žingsnio sunkumais, nedvejodami iš naujo jį įvertinkite. Galbūt jį reikia suskirstyti į smulkesnes dalis, o gal jums reikia įgyti naujų įgūdžių, kad galėtumėte jį veiksmingai atlikti.