PVM tarifai ES šalyse: ar mes mokame daugiau?

PVM mokestis aptariamas labai dažnai. Tautiečiai nori, kad ji būtų mažesnis, valdžia aiškina, kad mažinti – tiesiog neįmanoma, o lengvatos ir taip yra taikomos daugeliui. Sunku atsakyti, koks PVM tarifas yra racionalus, kiek reikia mokėti pridėtinės vertės mokesčio, kad jis leistų mums solidžiai papildyti biudžetą. Nėra vieno atsakymo, tad tiesiog įdomu palyginti, koks PVM tarifas ES šalyse yra šiuo metu.

Standartiniai ir lengvatiniai tarifai

Ne tik Lietuva, tačiau ir kitos ES šalys taip pat turi tiek standartinius, tiek lengvatinius PVM tarifus. Lietuvoje taikomi tokie PVM tarifai:

  • standartinis 21 proc. PVM tarifas;
  • lengvatiniai 9 proc. arba 5 proc. PVM tarifai;
  • 0 proc. PVM tarifas.

Gauti lengvatinį tarifą galima atitikus tam tikras sąlygas. Jų yra gana daug, tad geriausia tartis su įmonės buhalteriu arba kreiptis į VMI, kuri nurodys – kokia yra Jūsų įmonės situacija ir galbūt net patars – kaip reikia perorganizuoti darbus, kad būtų galima gauti mokestinę lengvatą. Taip pat ES šalyse taikomas PVM tarifas negali būti mažesnis nei 15 procentų. Žinoma, kai kalbame apie standartinį tarifą.

Daugiau ar mažiau nei Lietuvoje?

PVM tarifai Lietuvoje yra tiek didesni, tiek mažesni nei kitų ES šalių. Žinoma, kiekviena jų gali turėti tam tikras išlygas, tai yra, tarifas gali kisti priklausomai nuo situacijos. Lenkijoje, pavyzdžiui, laikinai įvestas 0 procentų PVM tarifas, tačiau jis toks buvo ne visada.

Pateikiame kelis pavyzdžius, kurie padės geriau įvertinti Lietuvos situaciją ES kontekste.

Airija IE:

standartinis – 23%

lengvatiniai – 13,5%, 9%, 4,8%

Belgija BE:

standartinis – 21%

lengvatiniai – 12%, 6%

Čekija CZ:

standartinis – 20%

lengvatiniai – 14%

Graikija EL:

standartinis – 23%

lengvatiniai – 13%, 6,5%

Kroatija HR:

standartinis – 25%

lengvatiniai – 13%, 5%

Latvija LV:

standartinis – 21%

lengvatiniai – 12%

Lenkija PL:

standartinis – 23%

lengvatiniai – 8%, 5%

Portugalija PT:

standartinis – 23%

lengvatiniai – 6%, 13%

Vengrija HU:

standartinis – 27%

lengvatiniai – 18%, 5%

Europos Sąjungos šalyse/regionai, kuriuose yra netaikomas PVM tarifas yra:

  • Heligolando saloje, Biusingeno teritorijoje, Seutoje, Melilijoje, Livinjyje, Italijos Kampione ir Italijai priklausančiuose Lugano ežero vandenyse (teritorijose, kurios nepriklauso ES muitų teritorijai);
  • Atono kalne, Kanarų salose, Prancūzijos užjūrio departamentuose, Alandų salose ir Normandijos salose (teritorijose, kurios priklauso ES muitų teritorijai).
  • Pagal Sutartį, PVM taip pat netaikomas Gibraltare ir Kipro dalyje, kurios Kipro Respublikos vyriausybė faktiškai nevaldo. Šie regionai laikomi trečiosiomis teritorijomis.

PVM dirbantiems su individualios veiklos pažyma

Asmenys, kurie dirba pagal individualios veiklos pažymą, PVM koka tokiu atveju,  kai:

  • Viršijama 45 000 eurų riba per paskutinius 12 mėnesių už šalies teritorijoje patiektas prekes ir suteiktas paslaugas.
  • Iš ES PVM mokėtojų ar privalančių jais būti įsigytų prekių vertė per kalendorinius metus yra didesnė kaip 14 000 eurų (neįskaitant PVM, sumokėto ES).

Tiesa, taip pat galima ir savanoriškai registruotis PVM mokėtoju. kai kurie tai daro dėl galimybės atgauti sumokėtus mokesčius arba poreikio atrodyti solidžiau.

Sąskaita123 taip pat jau veikia ir Latvijoje su prekiniu ženklu Rēķini 123, o pasaulyje su Invoice 123.